Trendyol Satıcısı Olmak

Trendyol’da Ürün Satmak Rehberi (2023)

11 dak. okuma süresi

Trendyol’da ürün satmak kârlı ve sürdürülebilir bir ticari etkinlik olduğundan gün geçtikçe bu konuda talepler artış gösteriyor. Trendyol pazaryerinde açılan mağaza sayısı ve satılan ürün miktarı her geçen gün artarken platforma katılan satıcıların kafasında yeni soru işaretleri ortaya çıkıyor. Trendyol’da ürün satmak ile alakalı bütün soru ve sorunlarınızı gidermek için hazırladığımız bu rehberde başarılı bir sonuca ulaşmanızı sağlayacağız. İşte Trendyol’da ürün satışı hakkında merak ettiklerinize dair detaylar!

Trendyol’da Ürün Satmak Nedir?

Trendyol, online bir pazaryeri olarak alıcı ve satıcıların alışveriş yapmalarını sağlar. Bu çerçevede mağazasında yeterince satış yapamayan ya da satışlarını daha da arttırmak isteyenler Trendyol’da ürün satmayı tercih eder. Fiziki bir mağazaya ihtiyaç duymaksızın ürünlerin online mağazada sergilenmesi Trendyol’da ürün satışını en iyi tanımlayan durumdur. Siz de fiziki bir mağazanız olmasa dahi portföyünüzdeki ürünleri tüketicilerle buluşturarak kârlı bir satış performansı yakalayabilirsiniz. Peki, ama nasıl?

Trendyol’da ürün satışı için öncelikli olarak kârlı ürünlere ve bir Trendyol mağazasına ihtiyaç duyarsınız. İnternette hangi ürünleri satacağınızı ve hangi ürünlerin size yüksek oranda gelir sağlayacağını değerlendirmek için detaylı araştırmalar yapmanız gerekir. Trendyol’da mağaza açmak içinse daha önce hazırladığımız Trendyol’da Mağaza Açmak Rehberi adlı rehberimi incelemelisiniz.

Trendyol’da bir mağaza sahibi olmak ve satışlarla kârlılığı yakalamak adına detayları öğrendiğinize göre sıra ürün satışında yapmanız ve yapmamanız gerekenlere göz atmakta. Bu sayede Trendyol satışlarınızda daha başarılı sonuçlar alabileceksiniz.

Trendyol’da Ürün Satmak için İzlemeniz Gereken Adımlar

Online mağaza aracılığıyla yeni tüketicilere ulaşmak isteyen her satıcı gibi sizin de başarı adımlarını tek tek atmanız gerekiyor. Bu çerçevede aşağıdaki adımları dikkate almak sadece Trendyol’da ürün satmak için size yol göstermeyecek. Aynı zamanda ürün satışlarında başarılı olmanızı da sağlayacak. İşte Trendyol’da ürün satarken dikkat etmeniz gerekenler!

Trendleri Takip Edin

Trendyol’da ürün satmak istiyorsanız trendleri takip eden bir satıcı olmanız çok önemli. Çünkü dönemsel olarak tüketicilerin taleplerinde farklılıklar ortaya çıkması doğal. Bu farklılıklara hitap edecek, ürünü tüketiciye daha iyi tanıtacak ve kârlı bir sonuca kapı aralayacak alternatiflere odaklanmak gerekiyor. Böylelikle tüketicinin talebini net olarak karşılayabilir ve Trendyol’da ürün satma konusunda harikalar yaratabilirsiniz. Trendleri takip etmek için Google Trends ideal bir seçenek olacaktır. Google tarafından belli kriterlere göre en çok aratılan kelime, ürün ve başlıkları bulabileceğiniz Google Trends sayesinde farklı periyotlarda kullanıcıların dikkatini çeken ürünlere ulaşabilirsiniz.

Örneğin: Kışın daha çok tercih edilen bir ürün olan mont ile yazın daha çok tercih edilen mayoya beraber bakalım.

Google Trends aracılığı ile mayo ve mont kelimelerinin arama hacmi karşılaştırması

Son 5 yılda baktığımızda mont kelimesi Google’da her kış daha dazla aranmış. Aksine mayo kelimesi her yaza doğru daha fazla aranmaya başlamış. Her iki kelimenin Google aranmalarını karşılaştırdığımızda monta olan ilginin, mayoya olan ilgiye kıyasla çok daha fazla olduğunu da anlayabiliyoruz.

Google Trends raporlarına göre ürünler hakkında cografi veriler

Aynı zamanda Google Trends sayesinde Türkiye’nin hangi illerinde mont ve mayo kelimelerinin aratıldığını da öğrenebiliyoruz.

Google Trends raporlarına göre trendyol satılmak istenen ürünlerin alternatif kelime öbekleri

Raporun devamında da kullanıcıların benzer aramalarını görebiliyoruz. Örneğin, mont kelimesi gibi kanguru mont ve peluş mont kelimeleri de oldukça popüler. Eğer mont satmayı düşünüyorsak, bu bize müşterilerimizin ne tarz mont istediğini ve hangi coğrafi bölgede bulunduklarını gösteriyor.

Hedef Kitle Belirlemede Titiz Davranın

Trendyol’da ürün satmak isteyen ama başarısızlıkla karşılaşan satıcıların en büyük yanlışı hedef kitle konusunda aceleci davranmaları. Ürünleri bir an önce tüketicilere ulaştırmak yerine tüketicinin nasıl düşündüğünü ve neyi tercih ettiğini titiz bir şekilde değerlendirmek gerekir. Bu sayede tüketiciye daha iyi bir şekilde hitap edebilecek ve ürünlerinizin satışını da kolaylaştıracaksınız. Hedef kitle belirlemede yapacağınız her kritik hata size ürün satışında başarısızlık olarak geri dönecektir. Özellikle ürün satışı yaparken mağazanızda birbiri ile alakalı ürünler satmak satış grafiğinizi yukarıya taşır. Örneğin Anne – Bebek ürünleri satan bir mağazada bu ürün grubuyla ilgilenen tüketicilerin ilgisini çekecek yan ürünler satmaya odaklanmak akılcı bir yöntem olacaktır.

Fiyat Politikanızı Rakiplere ve Tüketiciye Göre Belirleyin

Trendyol’da ürün satmak isteyen çoğu satıcı ürün başına kârlılığı zirveye çıkarmak ister. Ancak rakipleriniz çoksa ve ürün fiyatlarında titiz davranmanız gerekiyorsa kârlılık oranını düşürerek satış sayısını arttırmayı deneyebilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki doğru strateji ile kârınız düşük olsa dahi yüksek oranda gelir elde edebilirsiniz. Ancak Trendyol tarafından kullanılan Buybox sistemini de göz ardı etmemelisiniz. Aynı ürünün birden fazla satıcı tarafından satılması durumunda Trendyol Buybox sistemi ile ürüne tıklayan tüketicinin belli bir mağazaya yönlendirilmesini sağlar. Buybox puanı yüksek olan mağazanın ilk sırada yer alacağı düşünüldüğünde Buybox’ı etkileyen metrikleri değerlendirerek hareket etmek doğru olacaktır.

Örneğin:  Trendyol’da Vestel klima aratalım. Ürün sayfasının aşağısına indiğimde Ürünün Diğer Satıcıları başlığını görüyorum. Burada diğer satıcıların temelde Satıcı Puanı ve Fiyatı baz alınarak ilanları listeleniyor. Böylece her tüketici birebir aynı ürünü daha ucuza satan ve satıcı puanı daha yüksek olan mağazaya erişebiliyor.

trendyol buybox sistemi nedir, örnek.

Müşteri Memnuniyetini Göz Ardı Etmeyin

Trendyol’da ürün satmak istiyorsanız müşterilerin sizin her şeyiniz olduğunu da kabullenmelisiniz. Asıl olarak müşteri memnuniyeti dediğimizde aklınıza gelmesi gereken unsur yukarıda bahsettiğimiz Satıcı Puanı olmalı. Bu yaklaşım ‘müşteri daima haklıdır’ anlayışını benimsemeniz anlamına gelmemeli. Ancak çözüm odaklı ve müşteriyi memnun edecek bir hizmet sunmanız Trendyol’da öne çıkmanızı sağlayacak en önemli detaylardan bir tanesi. Çünkü pek çok tüketici ürünlere yapılan yorum ve değerlendirmeleri dikkate alarak sipariş oluşturuyor. Bu nedenle de müşterilerin mağaza hakkındaki geri bildirimlerini iyi yönetmek gerekiyor. Geri bildirimlerin önemli bir parçası olarak değerlendirilen ‘Soru – Cevap’ kısmını göz ardı etmemelisiniz. Çünkü Trendyol’da ürün satmak müşteriye hızlı ve eksiksiz cevap vermeyi de gerektirir. Gelen sorulara hızlı bir şekilde dönmeniz ürün satışlarınızı önemli ölçüde etkiler.

Yapacağınız bu tarz geliştirmeler sadece tüketiciyi sizden satın almaya daha fazla teşvik etmekle kalmayacaktır. Aynı zamanda Trendyol algoritmasına sizin kaliteli bir satıcı olduğunuzu gösterecektir. Algoritmada yükselmek demek, daha fazla müşteriye ürünlerinizin görünmesi demektir. Örnek satıcı profili aşağıdaki gibidir:

Trendyol başarılı satıcı örneği

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Trendyol’da ürün satmaya başlarken sosyal medyanın sizin için sağlayacağı avantajları yakalayın. Potansiyel tüketicilerin en sık zaman geçirdiği platformları belirleyerek reklam ve pazarlama çalışmaları yürütebilirsiniz. Bu yöntem sizin için daha kârlı ve sürdürülebilir ürün satışını destekleyecek bir konudur.

Her sattığınız ürünün fotoğrafını Trendyol’da yayınlıyorsanız bu fotoğrafları neden Instagram ve FaceBook’ta paylaşmıyor sunuz?

Trendyol’da Ürün Satış Süreci Nasıldır?

Trendyol mağazanızı açtınız, ürünleri yüklediniz ve yeni müşterilerle bir araya gelmeye başladınız. Peki, şimdi ne yapmanız gerekir?

Ürünlerinizin stokları tamsa ve ürün satış sürecini baltalayacak bir sorunla karşı karşıya kalmamışsanız yapmanız gerekenler oldukça basit! Satılan ürünleri onayladıktan sonra kargo ürün hazırlığı ve kargo süreçlerini yönetmelisiniz. Ürün hazırlığı sırasında ambalajlamaya özen göstermelisiniz. Müşteri memnuniyeti sağlayan küçük hediyeler ya da notlar eklemeye özen göstermelisiniz. Bu yöntem sayesinde müşterilerin mağazaya bakış açısını olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Hediye kartı nasıl yapacağım diyorsanız çok basit. Canva ile ücretsiz hediye kartı taslaklarından birini seçebilirsiniz. İşte hediye kartı aramızda çıkan bazı örnekler:

hediye kartı tasarlamak için örnek canva taslakları

Ürünü kargoya verdikten sonra entegrasyon kullanıyorsanız yapmanız gereken sadece ürünün tüketiciye ulaşmasını beklemek. İade istemeyen ya da sorun bildirmeyen alıcıların olmaması durumunda satıcılar için süreç tamamlanıyor. Satış süreci 1 ürün bazında kolay gibi görünse de satışların onlarca hatta yüzlerce olması karışıklıklara neden olabiliyor. Bu tür olumsuzlukların önüne geçmek adına dikkatli davranmalısınız. Kargolama ile ilgili süreçte nelerle karşı karşıya kalacağınızı ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini Dolunay Özeren tarafından hazırlanan Trendyol Eğitimi’nde öğrenebilirsiniz.

Trendyol’da Ürün Satmak ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Trendyol’da ürün satarak mağazanızın kısa sürede büyümesini sağlamak istiyor olabilirsiniz. Ancak bunu yaparken karşı karşıya kalacağınız pek çok soru işareti olacaktır. Aşağıda sıralanan soru işaretlerini değerlendirerek size en uygun stratejiyi belirlemeye başlayabilirsiniz.

Trendyol’da ürün satmak için şirket açmak şart mı?

Evet, Trendyol’da ürün satışı için şahıs ya da sermaye şirketine sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde Trendyol mağazası açamazsınız.

Trendyol’da ürün satmak ücretli mi?

Trendyol, ürün satışı yapmak isteyen kullanıcılarından herhangi bir üyelik ya da kayıt ücreti talep etmez. Ancak ürün satışları sonrasında her üründen belli oranlarda komisyon kesilmektedir. Trendyol komisyonları için tıklayın.

Trendyol’da ürün satmak için neler gerekli?

Trendyol satıcısı olmak istiyorsanız Dolunay Özeren’in hazırladığı 11 saat uzunluğundaki sertifikalı Trendyol eğitimini inceleyerek süreç hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Trendyol’da ürün satışı sonrasında kargo süreci nasıldır?

Trendyol’da ürün sattıktan sonra belirlediğiniz süre içerisinde ürünü kargoya vermeli ve kargo bilgilerini sisteme işlemelisiniz. Sürenin geçmesi durumunda siparişin iptal olması söz konusu olacağından siparişleri günlük kontrol etmek oldukça önemlidir. Kargoya verilen ürünle fatura ve sek irsaliyesi gibi resmî belgeleri göndermeyi unutmamalısınız.

Trendyol anlaşmalı kargo firmaları hangileridir?

Ürünlerinizi Yurtiçi Kargo, MNG, Aras Kargo, PTT, UPS, Sürat Kargo, CEVA, Horoz Lojistik ve Borusan Lojistik gibi firmalarla tüketiciye kargolayabilirsiniz. Yapacağınız anlaşma ve ürünlerinizin özellikleri gereği ödeyeceğiniz kargo ücreti değişkenlik gösterecektir.

Trendyol’da ikinci el ürün satmak mümkün mü?

Hayır, Trendyol’da 2. el ürün satmak mümkün değildir. Ancak Trendyol tarafından oluşturulan Dolap platformunda 2. el ürünler satılabilmektedir.

Trendyol’da ürün satmak ile ilgili bir sınırlama var mı?

Trendyol satışı kanunlar gereği yasak olmayan kullanılmamış ürünleri satmanızı sağlar. Ancak satacağınız ürünlere ait kategorileri bulamadığınız takdirde Trendyol Çağrı Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Trendyol’da satılan ürünlerin ödemesi ne zaman gerçekleşiyor?

Trendyol tarafından aksi bildirilmediği sürece ödemeler her hafta Çarşamba günü hesaplanmaktadır. Hesaplanan ödemeler Perşembe günü hesaba yatmaktadır. Ancak bu ödemelerin bahsedilen sürelerde yapılması için satıcının öncelikle kategori bazında vadeyi tamamlamış olması gerekir. Vade tamamlandıktan sonra yukarıdaki aralıklarla ödemeler gerçekleşir. Detaylı bilgi için Trendyol’un bu açıklamasını okuyabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

50% İNDİRİM
45 TL İNDİRİM
40% İNDİRİM
35 TL İNDİRİM
30% İNDİRİM
25 TL İNDİRİM
20% İNDİRİM
PAS
Trendyol ile E-ticaret Eğitimine İNDİRİM KAZAN!
Hemen E-posta adresinizi yazarak çarkı çevirin. İndirim kazanmak bu kadar kolay!
*Her kullanıcı 1 kez çevirebilir.
*Hile yapan kullanıcılar engellenir.