E-ticaret Öğreniyorum

Trendyol’da Ne Satabilirim

5 dak. okuma süresi

Merhaba, ben e-ticaret eğitmeni Dolunay Özeren. Bugünkü konumuz “Trendyol’da ne satabilirim?” diyen tüm öğrencilerim için ilham verici olacak. Sırasıyla bahsedeceğimiz konular:

 • Trendyol’un En Çok Satan Ürünleri Nelerdir?
 • Pazar Araştırması Nasıl Yapılır? Trendler Nasıl Yakalanır?
 • Sıcak Pazar Ürünleri Nasıl Bulunur?
 • Üretici Nasıl Bulunur?
 • Toptancı Nasıl Bulunur?
 • Kendi Ürünümüzü Nasıl Üretiriz?
 • İthalat Nasıl Yaparız?
 • Kâr Nasıl Hesaplarız?
 • Trendyol Mağazamızı Nasıl Açarız?

Trendyol Çok Satanlar

Trendyol’da en çok satan ürünler bize hangi alanda potansiyel olduğunu açıkça göstermektedir. Örneğin: Ahşap Görünümlü Plastik Askılık 12 Adet çok satan bir ürün ise, rekabet edebileceğimiz birçok seçenek mevcut:

 • Gerçek ahşap askılık (ahşap görünümlü değil) 
 • 12’li yerine 24’lü askılık
 • Omuzları iz bırakmayan askılık 
 • Farklı renkte askılık (ahşap rengi veya siyah)
 • Askı çoğaltıcı 
 • Büyük beden ürünler için geniş askı

Gördüğünüz gibi zaten çok sattığını bildiğimiz ürünün alternatiflerini yaratmak için sadece bir başlangıç noktası lazım. İşte bu yüzden Trendyol.com’a girip, arama bölümüne “Çok Satanlar” yazmamız yeterli.

Trendyol çok satanlar nasıl bulunur? Trendyol'da ne satabilirim?

Ardından tonla ürün incelemeniz için bekliyor olacak. Trendyol’da Satıcı Olmak eğitimimi alanlar bu konuda yaptığım bölümü çok iyi hatırlayacaktır 😉

Pazar Araştırması & Trendleri Yakalamak

Bir aralar popüler olan stres çarkını hatırladınız mı? Veya denge bilekliklerini? Bu ürünler bir anda meşhur oldu, trendi önden görenler hemen tedarik etti, sattı, pazardan payını aldı. Sonradan görenler ise treni kaçırdı. İşte tam bunun için bir aracımız var. Google Trends.

Mesela Google Trends’ten mont ve tişört kelimelerine bakalım. Açıkça montun kışa doğru daha fazla arandığı, tişörtün ise yaza doğru daha çok arandığı ve montun tişörtten daha çok rağbet gördüğünü gözlemliyoruz.

Google trends ile Trendyol'da satacak ürün bulmak

Şimdi bunu stres çarkı gibi bir anda popüler olma ihtimali olan ürünleri keşfetmek için nasıl kullanabileceğimize bakalım:

Sıcak Pazar Ürünü Bulmak

Müşteri tarafında bir anda talep gören ürünleri keşfetmenin farklı farklı birçok yolu mevcut. 11 saatlik Trendyol’da Satıcı Olma eğitimimde her şeye detaylı değindim. Eğitimden bir parçayı sizin için aşağıya bırakıyorum. Burada amacımız Ecomhunt, Niche Scraper gibi web sitelerini kullanarak yakın zamanda popüler olacak bulmak. Yazıyı okumaya devam etmeden mutlaka videonun tamamını izlemenizi öneriyorum.

Tamamdır. Çok satanları inceledik. Trendleri analiz ettik. Sıra geldi ürünü elde etmeye. Elimizdeki yöntemler şunlar:

 • Üretici bul, ürettir
 • Toptancı bul, satın al
 • Kendin üret
 • İthal et

Ürünümüze göre en uygun senaryoyu bulmamız gerekli. Ben sizlere her senaryodan bahsedeceğim, en uygununu seçmek size kalmış 😊

Üretici Bulmak

TOBB yani, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği birçok üreticiyi bünyesinde barındırır. Simdi hemen sisteme giriş yapıp, üreticileri nasıl bulabileceğimize bakalım.

Sanayi.tobb.org.tr adresine giriş yapıyorum ve bir üyelik oluşturuyorum.

TOBB veritabanından üretici bulmak

Buradan üretici bilgileri ile, şirket kategorisine göre, hatta ürün adına göre arama yapabilir birçok üreticiye ulaşabilirsiniz. Daha sonra ürünün tedariğini tamamlayıp, satışa başlayabilirsiniz. Detaylar için eğitimime bakabileceğinizi tekrar hatırlatmak isterim 🤩

Toptancı Bulmak

Sıra geldi ürünü zaten düzenli üreten veya üretenden alan ve bizim gibi Trendyol satıcılarına satanlara, yani toptancılara. Toptancıları bulmanızı ve iletişim kurmanızı sağlayan birçok site var. İşte bazılarının listesi:

Kendi Ev Yapımı Ürününü Üretmek

İşte buranın bir formülü yok. Tamamen size kalmış. Eğer ev imkanlarınız ile üretim yapabiliyorsanız, kendi yöntemleriniz ile ucuza ürününüzü üretebilirsiniz. Ne yapacağım bilmiyorum derseniz sorun değil. Trendyol’da Satıcı Olmak eğitimimde size ilham olması için evde yapabileceğiniz işleri listeledim. Amacım, baştan yapacağınız bütün hataların önüne geçmek ve başarmanızı sağlamak. Mesela; para kaybetmek, iyi ürünü seçememek, satış yapamamak, marka kuramamak, muhasebe hatası yapmak, stok sistemini oturtamamak, mağazanızın kapanması gibi birçok sorunu yaşamanızı istemiyorum. 

İthal Etmek

Burasını en sonra sakladım. Açıkçası seçebileceğiniz en zor yöntem budur. Üstteki diğer yöntemler ile işinizi çözemiyorsanız başvurmanız gereken son yöntemdir. Yurtdışında tanımadığınız bir üretici firmaya güvenmek, istediğiniz tipte ürünü yaptırmak, gümrükten ürünü geçirmek, vergisel işlerin hallolması ve tonla öngörülmeyen problem ithalatta başınıza gelebilir. Burada ilk tavsiyem kendinize güvenilir bir ithalat danışmanlık şirketi tutmanız. Gözünüzü korkutmak istemem, eğer sizin için mümkün ise ithalat çok daha ucuza ürün getirmenizi ve piyasaya fiyatta rekabetçi bir şekilde girmenizi sağlar.

Her Şey Tamam

Trendyol’da ne satabilirim sorusunun cevabını net bir şekilde açıklayabildiysem artık işe koyulma vakti. İyi anlamak için her bir konu başlığında ayrı ayrı vakit geçirmenizi öneririm. Eğer daha detaylı ve uygulamalı bir anlatım isterseniz 11 saatlik video eğitimi sizin için hazırladım, rakiplerinizi geride bırakmak için bilmeniz gereken her şey orada 🤫Haydi, şimdi harekete geçmezsen çok geç olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

50% İNDİRİM
45 TL İNDİRİM
40% İNDİRİM
35 TL İNDİRİM
30% İNDİRİM
25 TL İNDİRİM
20% İNDİRİM
PAS
Trendyol ile E-ticaret Eğitimine İNDİRİM KAZAN!
Hemen E-posta adresinizi yazarak çarkı çevirin. İndirim kazanmak bu kadar kolay!
*Her kullanıcı 1 kez çevirebilir.
*Hile yapan kullanıcılar engellenir.