E-ticaret Öğreniyorum

Trendyol’da Satıcı Olmak Rehberi

7 dak. okuma süresi

Trendyol’da satıcı olmak, Türkiye’nin en büyük pazaryerinde yer alarak geniş bir kitleye ulaşmak anlamına geliyor. Ancak satıcı olmanın sağladığı avantajlar değerlendirildiğinde sıradan bir pazaryeri üyeliği olarak değerlendirilmemelidir. Siz de Trendyol satıcısı olarak kârlı bir satış deneyimi yaşamak mı istiyorsunuz? O halde satıcı olmak hakkında merak ettiğiniz her şeyi ele aldığımız bu rehberi incelemeye başlamalısınız.

Trendyol’da Satıcı Olmak Nedir?

Trendyol satıcısı olmak, mağazaların online satış süreçlerini Türkiye’nin en büyük pazaryerinde gerçekleştirmeleri anlamına geliyor. Bu çerçevede Trendyol’da satıcı olabilmek için öncelikle ‘Trendyol’da Mağaza Açmak’ gerekir. Hem hukuki hem de teknik anlamda gereklilikleri karşıladıktan sonra satıcı olarak ürünlerinizi müşterilerinizle buluşturabilirsiniz. Bu aşamayı sorunsuz bir şekilde tamamlamak adına daha önce hazırladığımız Trendyol’da Mağaza Açmak Rehberi size yol gösterecektir.

Neden Trendyol’da Satıcı Olmalısınız?

Trendyol satıcısı olmak için gerekli adımları öğrenmeden önce neden satıcı olmanız gerektiğini değerlendirmelisiniz. Çünkü Trendyol’da var olmanın sizin için getirilerini öğrenmeden mağaza açmanız uzun vadede sizi beklenmedik durumlarla karşı karşıya bırakabilir. İşte Trendyol’da satıcı olmak istediğinizde sizi bekleyen avantajlar!

Geniş Müşteri Kitlesine Ulaşın

Trendyol’da satıcı olmak isteyen hemen her mağazanın en büyük motivasyonu geniş bir kitleye ulaşmaktır. Çünkü Trendyol büyük bir reklam bütçesi ile her an tüketicilere ulaşmak adına çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu sayede Trendyol’da bulunan satıcılar ekstradan reklam ve pazarlama yapmasa dahi çok büyük bir kitleye ulaşabiliyor. 

Unutmayın: Trendyol’u her ay 50 milyonun üzerinde birey ziyaret etmektedir.

Trendyol tarafından her ay reklama ayrılan bütçe platformda bulunan her bir mağaza için büyük bir satış fırsatına dönüşüyor. Üstelik Trendyol Google organik aramalarında da öne çıkan bir platform olması sayesinde aylık trafik hacmi oldukça yüksek seviyeye ulaşan bir pazaryeri. Örneğin: Trendyol’dan battaniye sattığınızı var sayalım. Kullanıcılar Google’da battaniye araması yaptığında, en yukarıda Trendyol’da satılan battaniyeleri görecek, ardından sizden veya başka bir battaniye satıcısından alım yapacak.

İnternet kullanıcılarının çok büyük bir kısmının alışveriş yaptığı böylesine büyük bir platformda yer almak elbette ciddi bir fırsat. Fiziki mağazası olan satıcıların hiçbir zaman ulaşamayacakları bu denli büyük bir kitleye ulaşmanın avantajını siz de yaşamak istemez misiniz? O halde vakit kaybetmeden Trendyol satıcısı olmak için harekete geçmelisiniz.

Marka Bilinirliğinizi Arttırın

Trendyol’un günde yüzbinlerce insana hitap eden bir platform olması yeni satıcıların tüketicilere kolayca ulaşmasını sağlıyor. Üstelik bu durum marka bilinirliğini sağlayacak en önemli konuya dönüşüyor. Siz de yeni kurulmuş bir marka olmanıza rağmen Trendyol sayesinde kısa sürede satıcı olmak istemez misiniz? O halde mağazanızı oluşturarak satış süreçlerini titiz bir şekilde yönetmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Peki nasıl yapacağım diyorsanız Dolunay Özeren’in Trendyol kursuna sizi de bekleriz.

Online Mağaza ile 7/24 Satış Yapın

Günümüzde bir satıcı için en büyük zorluklardan bir tanesi online mağazalar ile yarışmak. Çünkü fiziki mağazalar günde maksimum 12 saat açık kalabilirken online mağazalar 7/24 hizmet veriyor. Bu nedenle de ürün satışının her an gerçekleşmesi online satıcılar için çok daha kolay oluyor. Trendyol’da satıcı olarak online mağaza sahipliğinin ayrıcalıklarını değerlendirebilirsiniz. Fiziki mağazanızın açık olmadığı anlarda dahi satış yapabilir ve müşterilerinize kaliteli hizmet sunabilirsiniz.

Rakiplerinizle Yarışın

Rakiplerinizle başa çıkmanın en doğru yolu sizin de Trendyol’da satış yapmanız. Çünkü rakiplerinizle yarışacak ürünleri yüklemediğiniz her an rakibinizin satış potansiyelini arttırıyorsunuz demektir. Kendi e-ticaret siteniz olsa dahi SEO ve reklam çalışmalarında Trendyol’u geride bırakmanın mümkün olmadığı düşünüldüğünde vakit kaybetmeden Trendyol’da satıcı olmak adına kolları sıvamalısınız.

Maliyetlerinizi Düşürün

Ticari bir işletme olarak amacınız daha fazla kâr olduğundan maliyetleri düşürecek her yaklaşımı benimsemeniz gerekir. Trendyol, fiziki mağazaya sahip olmanın yol açacağı pek çok maliyeti ortadan kaldırırken reklam ve pazarlama için de daha az bütçe ayırmanızı sağlar. Üstelik Trendyol ve kargo şirketleri arasındaki anlaşmalar sıradan bir e-ticaret firmasının kargo şirketleriyle yapacağı anlaşmalarla kıyaslanmayacak derecede avantajlıdır. Böylelikle maliyetler düşük ve kârlılık en yüksek seviyede olacaktır. Bu da sizin için düşük fiyat ile rekabet avantajı anlamına gelmektedir.

Satmak istediğiniz ürünün maliyetini hesaplamak istiyorsanız ücretsiz hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Trendyol’da Satıcı Olmak için Gerekenler

Trendyol satıcısı olmak için öncelikli olarak mağaza açma sürecini başarılı bir şekilde tamamlamalısınız. Bu aşamayı sorunsuz bir şekilde tamamlamak adına daha önce hazırladığımız ‘Trendyol’da Mağaza Açmak Rehberi’ size yol gösterecektir. Mağazanızı açtıktan sonra ise aşağıda sıralanan belgeleri Trendyol’a göndererek satıcı olma serüvenini tamamlayabilirsiniz.

 • Ad Soyadı
 • Cep Telefonu Numarası
 • E-Posta
 • Faaliyet Belgesi
 • Islak İmzalı Satış Sözleşmesi
 • İmza Sirküleri
 • Satış Yapılacak Kategori
 • Şirket Ticaret Unvanı
 • Şirket Türü
 • Ticaret Sicil Gazetesi Kaydı
 • Ticari Sicil Numarası
 • Vergi Kimlik Numarası

Belgeleri Trendyol’a gönderdiğinizde artık satış yapma ve ödeme alma konusunda hiçbir engel kalmadı demektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kafanızdaki soru işaretleri nedeniyle süreci tamamlayamıyor musunuz? Aşağıdaki bütün soruları inceleyin ve Trendyol satıcısı olarak sorunsuz bir satış sürecine adım atın.

Trendyol’da satıcı olmanın sınırları var mı?

Şirketinizin olması ve satışı yasak olmayan ürünler satmanız yeterlidir. Şartları sağlayan herkes Trendyol satıcısı olarak platformda yer alabiliyor.

Ücret ödemek gerekir mi?

Hayır, satıcı olmak ücretsizdir. Ancak satıcıların her satış üzerinden belirlenmiş komisyon kadar kesinti yapılmaktadır.

Üretici olmak gerekli mi?

Hayır, üretici olmanıza gerek yoktur. Başka markaların ürünlerini de satabilirsiniz.

Kargo anlaşması gerekli mi?

Kargo anlaşmalarını Trendyol satıcılar için yapar. Trendyol satıcılarının görevi çalışmak istediği kargo şirketini seçmek ve o kargo şirketinin hangi şubesinden ürün gönderimi yapacağını belirlemektir.

Satıcılar ödemeleri nasıl alıyor?

Trendyol satıcısı olduktan sonra ürün satışlarınızın karşılığını almak için öncelikle satış yaptığınız kategori bazında vade süresini doldurmanız gerekir. Vadenin dolması sonrasında satışlarınızdan komisyon düşülerek haftalık olarak ödemeler gerçekleşir. Ödemeler Trendyol tarafından yapılmaktadır.

Vergi ödemek gerekli mi?

Evet, Trendyol’da gerçekleşen bütün satışlar resmi olarak kayıt altına alınmalı ve faturalandırılmalıdır. Faturasız ürün satışından kaynaklanan sorunlar satıcının sorumluluğundadır.

Bir mağazanın olması gerekli mi?

Hayır, şirketinizin kanuni bir adrese sahip olması yeterlidir. Fiziki bir mağazaya sahip olmak sizin tasarrufunuzdadır.

Süreç kaç günde tamamlanır?

Mağazayı açmak ortalama 1 saat sürer. Belgelerin Trendyol’a gönderilmesi ve onay süreci ise 7 – 10 günde tamamlanmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

50% İNDİRİM
45 TL İNDİRİM
40% İNDİRİM
35 TL İNDİRİM
30% İNDİRİM
25 TL İNDİRİM
20% İNDİRİM
PAS
Trendyol ile E-ticaret Eğitimine İNDİRİM KAZAN!
Hemen E-posta adresinizi yazarak çarkı çevirin. İndirim kazanmak bu kadar kolay!
*Her kullanıcı 1 kez çevirebilir.
*Hile yapan kullanıcılar engellenir.